Czas w jakim przyszło funkcjonować przedsiębiorstwom z pewnością do najłatwiejszych nie należy. Sytuacja w Grecji powoli wymyka się spod unijnej kontroli i zmusza została Brukselę do finansowej reakcji, co może mieć i z pewnością ma konsekwencje w finansowaniu innych państw zjednoczonej Europy, w tym również Polski. Z funduszy unijnych jak wiadomo korzystały również polskie przedsiębiorstwa i trzeba powiedzieć, ze jest to znacząca pomoc. Na przykład w 2010 roku planowano na ten cel wydać około 2 miliardów złotych. W tej sytuacji może się, że tych pieniędzy może już być teraz zdecydowanie mniej.. Co wówczas?
Rzeczywiście może się tak zdarzyć, że Unia Europejska tnąc wydatki może pozbawić polskich przedsiębiorców pieniędzy, będzie to oczywiście problem, ale nie tragedia. Z drugiej jednak strony taka decyzja pozbawiłaby dodatkowych środków polskich przedsiębiorców, którzy i tak nie mają ich za wiele. Banki jak wiadomo niekoniecznie chcą inwestować w firmy, rząd zaabsorbowany jest nowym budżetem i reformami, a przedsiębiorcy niech sami sobie radzą.
To prawda na dłuższą metą tak się nie da, może wreszcie ktoś dostrzeże, że budżet państwa składa się w dużej mierze z podatków od małych i średnich firm. W związku z tym nic dziwnego, że firmy kierują swoje działania na firmy leasingowe. Leasing jest alternatywą dla rynku kredytowego, aczkolwiek nie zastąpi pieniądza. Jednakże pomaga przedsiębiorcom w wejście w posiadanie środków trwałych takich jak chociażby: samochody, ciągniki, ciężki sprzęt budowlany, hale fabryczne, a nawet samoloty oraz sieci energetyczne. Możliwości leasingowe są wprost nieograniczone i w tej sytuacji leasing dla firm jest najlepszym wyjściem z tej nieciekawej sytuacji. Problem tylko jaki leasing wybrać, bowiem leasing operacyjny a finansowy różnią od siebie. Jaki jest lepszy?
Tymczasem leasing funkcjonuje na świecie już od 50–tych lat. Pierwsze firmy leasingowe powstały w USA, w latach sześćdziesiątych zawitał do Europy, a w Polsce leasing funkcjonuje od początku lat dziewięćdziesiątych. Jest to więc stosunkowo nowa metoda finansowania. Początkowo zainteresowanie leasingiem było niewielkie, później coraz więcej firm decydowało się na ten alternatywny sposób finansowania. Dlatego leasing dla firm cieszy się coraz większym zainteresowaniem leasingiem dlatego leasing operacyjny a finansowy zawsze był dylematem. Tymczasem zainteresowanie leasingiem zwiększało się wraz z postępującym kryzysem. Kiedy banki przykręciły kurki z kredytami do akcji wkroczyły firmy leasingowe. Przedsiębiorcy, a także osoby indywidualne, coraz częściej zaczęli sięgać po przedmioty, które były im potrzebne do funkcjonowania, a których nie mogli zakupić ponieważ banki wstrzymały kredyty. Z drugiej strony w wielu przypadkach nie ma potrzeby kupowania na własność tych przedmiotów jeżeli można wejść w ich posiadanie na zasadzie wypożyczenia. I tak też w przypadku leasingu jest.
Brak środków finansowych
31 stycznia
17:18
2012