Wbrew mylącej nazwie leasing pracowniczy nie ma za wiele wspólnego z firmami leasingowymi. Na czym dokładnie polega oraz jakie są jego plusy i minusy?
Praca o charakterze tymczasowym to coraz bardziej popularna forma zatrudniania pracowników. Wielu pracowników z branży biurowej, a nawet wykwalifikowanych specjalistów, podejmuje pracę w takim właśnie charakterze. Kilka lat temu była to domena jedynie pracowników magazynów czy fabryk.
Leasing pracowniczy daje szansę na skorzystanie właśnie z tzw. pracy tymczasowej. W takiej konfrontacji bierze udział pośrednik, którym jest agencja pracy tymczasowej, a sama forma zatrudnienia nazywana jest właśnie leasingiem pracowniczym. Agencja pracownicza podpisuje umowę zarówno z pracownikiem, jak i z firmą go zatrudniającą.
Jakie korzyści daje leasing pracowniczy?
Leasing pracowniczy jest wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla pracodawców. Agencja pracy przejmuje bowiem na siebie wszystkie obowiązki, o których traktuje kodeks pracy. Jedną z nich jest prowadzenie spraw związanych z płacami i kadrami. Agencja jest także odpowiedzialna za uiszczanie składek społecznych. Dzięki temu firma, która wynajmuje pracownika, może sobie pozwolić na redukcję kosztów związanych z rekrutacją i administracją. Gros firm decyduje się na leasing pracowniczy ze względu na przedłużony okres próbny. Daje to szanse zmniejszenia ryzyka zatrudnienia nierentownego dla firmy pracownika. Firma pośrednicząca zatrudnia pracownika na okres próbny, następnie po tym kresie na kolejny okres próbny zatrudnia go docelowa firma.
Minusy leasingu pracowniczego
Jedną z wad takiej formy zatrudniania pracowników jest niestabilność zespołu w firmie. Uniemożliwia to budowanie kapitału ludzkiego, który jest tak ważny w strategii wielu firm. Wpływa to także na brak profesjonalizmu i zmniejszenie efektywności całego zespołu w przedsiębiorstwie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mogą mieć trudności z komunikacją z osobami, które pojawiają się w firmie na krótkie okresy. Buduje to poczucie braku stabilizacji i nie pozwala utożsamiać się z pracodawcą. Efektem tego jest spadek efektywności w pracy. Leasing pracowniczy wpływa negatywnie na postrzeganie firmy.